Program dnia
UWAGA! Informacje dotyczące kolejnych gości, nazw zespołów biorących udział w koncertach, warsztatów oraz miejsc spotkań będą uzupełniane na bieżąco. Zachęcamy do częstego odwiedzania strony!
Warsztaty z emisji głosu - szczegóły dotyczące rejestracji w zakładce "Warsztaty"
Organizator: „Arsharter. Siła ludzkiego talentu”; Prowadzący: Wojciech Terechowicz
Godzina: 14.00
Miejsce: siedziba Atelier „Hothaus”, ul. Romanowicza 2, Kraków
Panel dyskusyjny: Mediarchia
Goście: Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Legutko, Krzysztof Skowroński
Godzina: 17.00
Miejsce: aula Wyższej Szkoły Europejskiej, ul Westerplatte 11
Warsztaty gospel - szczegóły dotyczące rejestracji w zakładce "Warsztaty"
Organizator: Kraków Gospel Choir
Godzina: 18.00 - 20:30
Miejsce: Klasztor oo. Dominikanów, Stolarska 12
Koncert Kraków Gospel Choir - uczestników warsztatów w ramach Dni Społecznych
Godzina: 20:30
Miejsce: Bazylika św. Trójcy
Goście
Rafał Ziemkiewicz
Rafał A. Ziemkiewicz (ur. 1964) – dziennikarz, publicysta, pisarz SF.
Urodził się w Piasecznie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był stypendystą National Forum Foundation. Zajmuje się tematyką polityczną i ekonomiczną. Współpracował z takimi pismami, jak m.in. „Najwyższy CZAS!”, „Gazeta Polska”, „Newsweek Polska”, „Wprost” czy „Polityka”. Aktualnie publikuje w „Rzeczpospolitej”. Prowadził audycje radiowe (m.in. w Radiu WAWA, Radiu Tok FM, Programie I Polskiego Radia) i programy telewizyjne (m.in. w TVP1, TVP Info, TVP Historia). Pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Fenix”. Od 2007 roku współpracuje z Kabaretem Pod Egidą. Otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla za powieści „Pieprzony los Kataryniarza” i „Walc stulecia” oraz opowiadanie „Śpiąca królewna”. Jest laureatem Nagrody Kisiela.
Rafał Ziemkiewicz będzie gościem wydarzenia:
„Mediarchia”
Piotr Legutko
Piotr Legutko (ur. 1960) – dziennikarz, redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”, wykładowca.
Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Czasem Krakowskim” „Nowym Państwem” i „Gościem Niedzielnym”. Od 1997 roku związany jest z krakowskim odziałem TVP. Tworzył programy o tematyce regionalnej, reportaże i filmy dokumentalne. Publikuje w „Rzeczpospolitej”. Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także prowadzi zajęcia z retoryki i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydał m.in. „Kod buntu”, „Jad medialny”, „Sztukę debaty” oraz wspólnie z Dobrosławem Rodziewiczem „Mity czwartej władzy” i „Grę w mediach”.
Piotr Legutko będzie gościem wydarzenia:
„Mediarchia”
Krzysztof Skowroński
Krzysztof Skowroński - dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy.
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 1990 roku w Radiu ZET, gdzie stworzył takie audycje, jak „Śniadanie z Radiem ZET” i „Jazda Polska”. Prowadził też programy „Gość Radia ZET” i „Koktajl Mołotowa”. Można było go oglądać na antenie kilku stacji telewizyjnych: TVP 1 („Gość Jedynki”, „Wywiad i Opinie”), Polsatu („Wywiad Skowrońskiego”, „Biały kot czy czarny pies”), Telewizji Puls („Rozmowa Dnia”, „Pytania”). W latach 2001-2002 prowadził „Salon polityczny Trójki” w Programie III Polskiego Radia, a w latach 2006-2009 był jego dyrektorem. Pisał felietony dla „Rzeczpospolitej”. Współautor (razem z T. Lisem i M. Ziomeckim) książki „ABC dziennikarstwa”. W 2009 roku z Grzegorzem Wasowskim założył Radio Wnet.
Krzysztof Skowroński będzie gościem wydarzenia:
„Mediarchia”
Relacje
Poniżej przedstawiamy relację z panelu dyskusyjnego "Mediarchia"! Już wkrótce uzupełnimy ją zdjęciami. Panel został nagrany i już teraz możesz go posłuchać wybierając odpowiedni plik na profilu Dni Społecznych w Radiu WNET!!
Panel dyskusyjny: Mediarchia
Od lat media są uznawane za czwartą władzę, ale czy w rzeczywistości nie są pierwszą? Nad tym problemem pochylili się Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Legutko i Krzysztof Skowroński.
Zaczęło się od kwestii istnienia obiektywnych mediów. Piotr Legutko zauważył, że ocena obiektywności mediów zależy od naszych własnych poglądów – obiektywne jest to, co ja sądzę. Stąd lepsze jest kryterium rzetelności. Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę na dominację przekazu emocjonalnego w telewizji oraz postawił dość kontrowersyjną (jak sam to określił) tezę, że dzisiejsze media są rodzajem przemocy – manipulują, oddziałując na podświadomość. Poruszono też sprawę satyry w mediach, która oddaliła się od swoich klasycznych wzorców i stała się wyśmiewaniem słabszych czy dążeniem do upodlenia kogoś. Skrytykowano telewizję za niepoważne, komiczne przekazywanie informacji. Przyjrzano się perspektywie rozwoju mediów internetowych i wieszczonej przez wielu śmierci mediów tradycyjnych. Krzysztof Skowroński zauważył, że pojawianie się kolejnych mediów nie spowodowało zniknięcia poprzednich. Zaakcentowano specyfikę funkcjonowania reklamy w Internecie. Swoje pytania do gości miała również okazję zadać publiczność – pytano o możliwość utworzenia alternatywnej telewizji, o sposoby weryfikacji mediów oraz o poziom polskości w polskich mediach.
Debata przyciągnęła do auli WSE wiele osób w różnym wieku. Świadczy to o tym, jak ważny jest temat mediów i ich roli w kształtowaniu naszej rzeczywistości.
Opis
Informacja stała się towarem, a świat mediów uzależnił się od świata realnego i zaczął żyć według własnych reguł.
Ryszard Kapuściński
Jak wyglądałaby nasza codzienność bez dostępu do informacji o tym, co się wokół nas dzieje, co się dzieje w kraju i na świecie? Jak z morza komunikatów wyciągnąć te dla nas najistotniejsze i nie dać się pochłonąć reszcie? Gdzie można znaleźć obiektywną prawdę i czy ona w ogóle istnieje? Jaką wartość ma wypowiadane słowo i kiedy ma szansę być dosłyszane? Zapraszamy na panele dyskusyjne z udziałem gości ze świata mediów.