19 maja „Media"

Program dnia

UWAGA! Informacje dotyczące kolejnych gości, nazw zespołów biorących udział w koncertach, warsztatów oraz miejsc spotkań będą uzupełniane na bieżąco. Zachęcamy do częstego odwiedzania strony!

 

 

Warsztaty z emisji głosu - szczegóły dotyczące rejestracji w zakładce "Warsztaty"

 

Organizator: „Arsharter. Siła ludzkiego talentu”; Prowadzący: Wojciech Terechowicz

Godzina: 14.00

Miejsce: siedziba Atelier „Hothaus”, ul. Romanowicza 2, Kraków

 


 

Panel dyskusyjny: Mediarchia 

 

Goście: Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Legutko, Krzysztof Skowroński

Godzina: 17.00

Miejsce: aula Wyższej Szkoły Europejskiej, ul Westerplatte 11

 


 

Warsztaty gospel - szczegóły dotyczące rejestracji w zakładce "Warsztaty"

 

Organizator: Kraków Gospel Choir

Godzina: 18.00 - 20:30

Miejsce: Klasztor oo. Dominikanów, Stolarska 12

 

 


 

Koncert Kraków Gospel Choir - uczestników warsztatów w ramach Dni Społecznych

Godzina: 20:30

Miejsce: Bazylika św. Trójcy

Goście

Rafał Ziemkiewicz

assets/Dees-2011/Ziemkiewicz/_resampled/SetHeight300-ziemkiewicz2.jpeg
assets/Dees-2011/Ziemkiewicz/_resampled/SetHeight300-ziemkiewicz1.jpg
assets/Dees-2011/Ziemkiewicz/_resampled/SetHeight160-ziemkiewicz2.jpeg

Rafał A. Ziemkiewicz (ur. 1964) – dziennikarz, publicysta, pisarz SF.

 

Urodził się w Piasecznie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był stypendystą National Forum Foundation. Zajmuje się tematyką polityczną i ekonomiczną. Współpracował z takimi pismami, jak m.in. „Najwyższy CZAS!”, „Gazeta Polska”, „Newsweek Polska”, „Wprost” czy „Polityka”. Aktualnie publikuje w „Rzeczpospolitej”. Prowadził audycje radiowe (m.in. w Radiu WAWA, Radiu Tok FM, Programie I Polskiego Radia) i programy telewizyjne (m.in. w TVP1, TVP Info, TVP Historia). Pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Fenix”. Od 2007 roku współpracuje z Kabaretem Pod Egidą. Otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla za powieści „Pieprzony los Kataryniarza” i „Walc stulecia” oraz opowiadanie „Śpiąca królewna”. Jest laureatem Nagrody Kisiela.


assets/Dees-2011/Ziemkiewicz/_resampled/SetHeight160-ziemkiewicz1.jpg

Rafał Ziemkiewicz będzie gościem wydarzenia:

„Mediarchia”

Piotr Legutko

assets/Dees-2011/Legutko/_resampled/SetHeight300-legutko1.jpg
assets/Dees-2011/Legutko/_resampled/SetHeight300-legutko2.jpg
assets/Dees-2011/Legutko/_resampled/SetHeight160-legutko1.jpg

Piotr Legutko (ur. 1960) – dziennikarz, redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”, wykładowca.

 

Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Czasem Krakowskim” „Nowym Państwem” i „Gościem Niedzielnym”. Od 1997 roku związany jest z krakowskim odziałem TVP. Tworzył programy o tematyce regionalnej, reportaże i filmy dokumentalne. Publikuje w „Rzeczpospolitej”. Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także prowadzi zajęcia z retoryki i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydał m.in. „Kod buntu”, „Jad medialny”, „Sztukę debaty” oraz wspólnie z Dobrosławem Rodziewiczem „Mity czwartej władzy” i „Grę w mediach”.


assets/Dees-2011/Legutko/_resampled/SetHeight160-legutko2.jpg

Piotr Legutko będzie gościem wydarzenia:

„Mediarchia”

Krzysztof Skowroński

assets/Dees-2011/Skowronski/_resampled/SetHeight300-skowronski1.jpg
assets/Dees-2011/Skowronski/_resampled/SetHeight300-skowronski2.jpg
assets/Dees-2011/Skowronski/_resampled/SetHeight160-skowronski1.jpg

Krzysztof Skowroński - dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy.

 

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 1990 roku w Radiu ZET, gdzie stworzył takie audycje, jak „Śniadanie z Radiem ZET” i „Jazda Polska”. Prowadził też programy „Gość Radia ZET” i „Koktajl Mołotowa”. Można było go oglądać na antenie kilku stacji telewizyjnych: TVP 1 („Gość Jedynki”, „Wywiad i Opinie”), Polsatu („Wywiad Skowrońskiego”, „Biały kot czy czarny pies”), Telewizji Puls („Rozmowa Dnia”, „Pytania”). W latach 2001-2002 prowadził „Salon polityczny Trójki” w Programie III Polskiego Radia, a w latach 2006-2009 był jego dyrektorem. Pisał felietony dla „Rzeczpospolitej”. Współautor (razem z T. Lisem i M. Ziomeckim) książki „ABC dziennikarstwa”. W 2009 roku z Grzegorzem Wasowskim założył Radio Wnet.


assets/Dees-2011/Skowronski/_resampled/SetHeight160-skowronski2.jpg

Krzysztof Skowroński będzie gościem wydarzenia:

„Mediarchia”

Relacje

Poniżej przedstawiamy relację z panelu dyskusyjnego "Mediarchia"! Już wkrótce uzupełnimy ją zdjęciami. Panel został nagrany i już teraz możesz go posłuchać wybierając odpowiedni plik na profilu Dni Społecznych w Radiu WNET!!


 

Panel dyskusyjny: Mediarchia

 

Od lat media są uznawane za czwartą władzę, ale czy w rzeczywistości nie są pierwszą? Nad tym problemem pochylili się Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Legutko i Krzysztof Skowroński.

Zaczęło się od kwestii istnienia obiektywnych mediów. Piotr Legutko zauważył, że ocena obiektywności mediów zależy od naszych własnych poglądów – obiektywne jest to, co ja sądzę. Stąd lepsze jest kryterium rzetelności. Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę na dominację przekazu emocjonalnego w telewizji oraz postawił dość kontrowersyjną (jak sam to określił) tezę, że dzisiejsze media są rodzajem przemocy – manipulują, oddziałując na podświadomość. Poruszono też sprawę satyry w mediach, która oddaliła się od swoich klasycznych wzorców i stała się wyśmiewaniem słabszych czy dążeniem do upodlenia kogoś. Skrytykowano telewizję za niepoważne, komiczne przekazywanie informacji. Przyjrzano się perspektywie rozwoju mediów internetowych i wieszczonej przez wielu śmierci mediów tradycyjnych. Krzysztof Skowroński zauważył, że pojawianie się kolejnych mediów nie spowodowało zniknięcia poprzednich. Zaakcentowano specyfikę funkcjonowania reklamy w Internecie. Swoje pytania do gości miała również okazję zadać publiczność – pytano o możliwość utworzenia alternatywnej telewizji, o sposoby weryfikacji mediów oraz o poziom polskości w polskich mediach.

Debata przyciągnęła do auli WSE wiele osób w różnym wieku. Świadczy to o tym, jak ważny jest temat mediów i ich roli w kształtowaniu naszej rzeczywistości.

Opis

 

Informacja stała się towarem, a świat mediów uzależnił się od świata realnego i zaczął żyć według własnych reguł.

Ryszard Kapuściński

 

Jak wyglądałaby nasza codzienność bez dostępu do informacji o tym, co się wokół nas dzieje, co się dzieje w kraju i na świecie? Jak z morza komunikatów wyciągnąć te dla nas najistotniejsze i nie dać się pochłonąć reszcie? Gdzie można znaleźć obiektywną prawdę i czy ona w ogóle istnieje? Jaką wartość ma wypowiadane słowo i kiedy ma szansę być dosłyszane? Zapraszamy na panele dyskusyjne z udziałem gości ze świata mediów.


 

Facebook

V Konkurs Filmowy
Slavangard 2011

 

 

Nakręć film i wygraj nagrody!

 

czytaj więcej


Zapraszamy!

Organizatorzy

Patronat honorowy

organizatorzy partnerzy

Copyright © 2009-2011 Dni Społeczne, Kraków 16-20 Maja 2011, Wszelkie prawa zastrzeżone

Produkcja i obsługa stron internetowych, Kraków - LUCREATI