16 maja „Rodzina"

Program

UWAGA! Informacje dotyczące kolejnych gości, nazw zespołów biorących udział w koncertach, warsztatów oraz miejsc spotkań będą uzupełniane na bieżąco. Zachęcamy do częstego odwiedzania strony!

 

Akcja krwiodawstwa - BECZKA KRWI - zostań bohaterem krwi!!

 

Autobus do pobierania krwi stał będzie na Małym Rynku w godzinach od 12 do 17.

 

Bardzo serdecznie zachęcamy do oddania krwi w trakcie naszego wydarzenia! Wraz z Wami krew oddadzą zaproszeni przez nas znani goście!

 


 

Warsztaty dyskusyjne: Mężczyzną i kobietą stworzył ich - Antropologia w myśli Jana Pawła II - szczegóły rejestracji w zakładce "Warsztaty"

 

Organizator: Instytut Tertio Millennio; Prowadzący: Marta Maciszewska 

Godzina: 14.00

Miejsce: siedziba Instytutu ul.Dominikańska 3/13, Kraków

 


 

Panel dyskusyjny: Dając - zyskujesz

 

Goście: Anna Dymna, ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, Janek Mela, s. Anna Bałchan, Janina Ochojska

Godzina: 17.00

Miejsce: kapitularz klasztoru oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków

 


 

Targi fundacji charytatywnych

 

Miejsce: krużganki klasztoru oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków

Godzina: 18.00-20.00

Szczegóły dotyczące fundacji, które zaprezentują się na targach znajdziecie w zakładce Targi Fundacji.

 


 

Panel dyskusyjny: Rodzina – wcale nie musi być nudno 

 

Goście: Ilona Łepkowska, dr Małgorzata Wałejko, Wojciech Bonowicz

Godzina: 19.00

Miejsce: kapitularz klasztoru oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków

 


 

Warsztaty gospel - szczegóły rejestracji w zakładce "Warsztaty"


Organizator: Kraków Gospel Choir

Godzina: 18.00 - 20:30

Miejsce: Klasztor oo. Dominikanów, Stolarska 12

 


 

Koncert zespołów studenckich WSTĘP WOLNY! - KONCERT ODWOŁANY!!


Targi fundacji

Szpunt

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-szpunt.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-szpunt.jpg

Stawiamy na działanie... Organizujemy akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy, żywności. Angażujemy się w wolontariat w domach dziecka, placówkach pomagającym ofiarom przemocy, ośrodkach dla niepełnosprawnych, domach opieki społecznej, hospicjach. Docieramy także do osób indywidualnych.

 

Staramy się wcielać w życie przykazanie miłości – chcemy dawać innym odrobinę radości poprzez naszą obecność i zaangażowanie. Poprzez wolontariat odkrywamy jak wielkim skarbem jest drugi człowiek. Chcemy więc dzielić się tym co mamy – naszym wolnym czasem, młodością, uśmiechem.

 

Na naszych cotygodniowych spotkaniach budujemy wspólnotę, razem się modlimy, rozmawiamy i słuchamy, poznajemy ciekawych ludzi.

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się włączyć w pomoc innym ludziom. Aby dołączyć do nas wystarczy przyjść na spotkanie i zgłosić chęć pomocy, można również wysyłać email na adres: szpunt.mail@gmail.com. Każdy może zaangażować się w sposób, jaki najlepiej będzie odpowiadał jego umiejętnościom i możliwościom.


Wystarczy otwarte serce i chęć do działania. Zapraszamy!

Fundacja Poza Horyzonty

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-horyzonty.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-horyzonty.jpg

Fundacja Poza Horyzonty powstała by pomagać ludziom po amputacjach. Zbieramy pieniądze na protezy, które dają szansę na normalne życie. Jednak proteza nie nadaje życiu celu, to tylko narzędzie. Są ludzie, których protezy stoją przy łóżku, z którego oni nie chcą wstawać, bo nie widzą sensu.

 

Dlatego my chcemy robić krok dalej – chcemy się podzielić naszymi pasjami i marzeniami. Stawiamy sobie i innym wyzwania, bo życie jest drogą, a cele nadają mu sens. Pamiętajmy, że to nie ilość rąk czy nóg decyduje o naszej sile, ale to, co mamy w głowie i w sercu.

 

Większość akcji organizowanych przez Fundację Poza Horyzonty nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc wolontariuszy. Ludzi, którzy chcą i mogą dzielić się przede wszystkim swoim czasem i tym co jest im bliskie, tym na czym się znają i co lubią robić najbardziej. Zainteresowanych udziałem w wolontariacie naszej Fundacji zapraszamy na nasze stoisko podczas „Dni Społecznych Kraków 2011 – 5 dni na poruszenie świata”.


Adres strony internetowej: www.pozahoryzonty.org

Fundacja Przyjaciół Ukrainy ProUkraina

Fundacja proUkraina prowadzi działalność edukacyjną, wychowawczą i kulturalną. Organizujemy pomoc charytatywną dla potrzebujących i wolontariat na Ukrainie. Działamy na rzecz umacniania postaw obywatelskich w społeczeństwie ukraińskim oraz zbliżenia między naszymi narodami.

 

Jesteśmy organizacją, którą tworzą młodzi, pełni zapału ludzie działający w dużej mierze wolontarystycznie. Zachęcamy do udziału w realizowanych przez nas projektach zarówno w Polsce jak i za wschodnią granicą. Niezwykłą przygodą, do jakiej serdecznie zapraszamy jest projekt „Podaruj wakacje” – wakacyjny wolontariat w Domu dla Dzieci Ulicy w Fastowie pod Kijowem. Jest to niepowtarzalna szansa, aby wnieść trochę radości w trudną codzienność dzieci ulicy i ubogich osób starszych z tego miasta. Podaruj swoje wakacje - naprawdę warto!

 


Więcej informacji o naszej działalności i bieżących projektach można znaleźć na www.proUkraina.ngo.org.pl

 

PROJEKTOR - wolontariat studencki

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-projektor.JPG
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-projektor.JPG

PROJEKTOR – wolontariat studencki” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Poszukujemy studentów, którzy chcą podzielić się swoimi pasjami i wiedzą z dziećmi i młodzieżą. PROJEKTOR to program społeczny, w którym studenci realizują projekty edukacyjne w małych miejscowościach. Po co? By zachęcić najmłodszych do dalszego rozwoju. By pokazać im, jak ciekawa może być nauka i że warto mieć różne zainteresowania. W PROJEKTORZE realizujemy projekty systematyczne 3 spotkania po półtorej godziny) i wakacyjne (5 dni). Możesz wybrać dogodną dla Ciebie formułę, temat, termin i miejsce realizacji projektu.

 

Zapraszamy do wymyślenia projektu edukacyjnego i zarejestrowanie się w bazie na stronie www.projektor.org.pl Wolontariusze sami wybierają termin realizacji projektu, więc możesz zarejestrować się od razu, a ze szkołą współpracować wtedy, kiedy masz czas.


Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z projektami – pisz na adres z.mardula@projektor.org.pl lub m.linca@projektor.org.pl

 

Stowarzyszenie WIOSNA – mądra pomoc

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-wiosna.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-wiosna.jpg

Stowarzyszenie WIOSNA istnieje już 10 lat. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Naszą misją jest organizowanie mądrej pomocy – takiej, która odpowiada na konkretne potrzeby i faktycznie zmienia sytuację potrzebujących. Wiemy, jak pomagać skutecznie i prawdziwe, wyzwalać autentyczne zaangażowanie w pomagających i inspirować potrzebujących do tego, by sami chcieli zmienić swoje życie. Założenia te realizujemy w naszych ogólnopolskich programach pomocowych. Najważniejsze z nich to:

 

SZLACHETNA PACZKA - program pomocy rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. SZLACHETNA PACZKA jest systemem pomnażania dobra. Każde zaangażowanie procentuje zmianą w życiu ludzi potrzebujących, doświadczeniem i autentycznymi przeżyciami wolontariuszy, prawdziwą satysfakcją z pomagania darczyńców i dobroczyńców.

 

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI - całoroczny program pomocy dzieciom, które ze względu na długotrwałe problemy szkolne były skazane na porażkę. Dzięki wsparciu swojego osobistego tutora uczniowie odbudowują poczucie własnej wartości, a dzięki sukcesom odnotowanym w ich INDEKSIE PRZYSZŁOŚCI, powoli zaczynają wierzyć we własne możliwości.


Zapraszamy do współpracy: www.wiosna.org.pl

Krajowe Towarzystwo Autyzmu

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-autyzm.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-autyzm.jpg

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Krakowie działa od 1991 roku (w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie działalności). Prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy i Świetlicę dla Osób z Autyzmem oraz weekendowe zajęcia dla wyżej funkcjonujących osób z autyzmem i zespołem Aspergera - Klub Pod Parasolem, organizuje turnusy rehabilitacyjne, terapeutyczne wyjazdy wakacyjne, imprezy integracyjne, wydaje książki o autyzmie oraz prowadzi działalność szkoleniową.

 

Najważniejsze jednak w tym wszystkim są osoby z autyzmem oraz ich rodziny, wszystkie działania przez Nas podejmowane mają na celu wsparcie ich w codziennym funkcjonowaniu. Dużym wsparciem w naszych działaniach na rzecz osób z autyzmem są wolontariusze, którym oferujemy umowy o wolontariacie, profesjonalną opiekę koordynatora wolontariatu, zaangażowanie się w różnego rodzaju akcje organizowane przez Towarzystwo oraz zdobycie doświadczenia w pracy z osobami z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi pod okiem profesjonalistów.


Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Krakowie: www.kta.krakow.pl

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-mops.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-mops.jpg

MOPS w Krakowie realizuje zadania na rzecz pomocy osobom potrzebującym. Celem pomocy społecznej jest wsparcie osób i rodzin w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, z którymi samodzielnie nie są w stanie sobie poradzić.Zakres działań wolontaryjnych w MOPS:

- pomoc w nauce dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym

- pomoc osobom starszym i niepełnopsrawnych

- pomoc streetworkerow w pracy z osobami bezdomnymi (dyżury w punktach oraz praca w terenie)

- pomoc w realizacji projektów na rzecz osób bezrobotnych w Klubie Integracji Społecznej, współprowadzenie grup edukacyjnych

- pomoc animatorom lokalnym w prowadzeniu Punktów Aktywności Lokalnej poprzez: prowadzenie zajęć edukacyjnych, ruchowych, zabaw integracyjnych, rozwojowych na rzecz dzieci i młodzieży, współprowadzenie grup wsparcia


Strona internetowa: http://www.mops.krakow.pl/

Fundacja ELPIS – Nadzieja Dla Zwierząt

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-elpis.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-elpis.jpg

Fundacja ELPIS – Nadzieja Dla Zwierząt powstała na początku 2010 roku. Jej celem jest niesienie pomocy bezpańskim, chorym, cierpiącym i porzuconym zwierzętom. Udzielamy jej na wszelkie możliwe sposoby: leczymy, sterylizujemy, interweniujemy w przypadkach znęcania się, szukamy nowych, dobrych domów. Działamy na terenie Częstochowy i okolic. Jesteśmy organizacją charytatywną o charakterze non-profit, działającą wyłącznie dzięki nieodpłatnej pracy wolontariuszy, finansowaną z funduszy własnych oraz dobrowolnych wpłat i pomocy rzeczowej Osób, którym nie jest obojętny los pokrzywdzonych zwierząt. Na pomoc czeka wiele skrzywdzonych psich i kocich serc. Podarujmy im wiarę w lepsze życie!


Fundacja ELPIS – Nadzieja Dla Zwierząt: http://elpis.org.pl/

Katolickie Stowarszyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół "KLIKA"

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-klika.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-klika.jpg

Członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli działalność mającą na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w integracji społecznej. Hasło pierwszych lat brzmiało: „wyciągnąć ludzi z domów”. Liczba osób zaangażowanych w pracę grupy szybko rosła. W ramach działalności Stowarzyszenia organizowana jest pomoc w domu, na uczelni, w dotarciu do kościoła, na spotkania, na imprezy kulturalne, w dojazdach na codzienną rehabilitację, do lekarza. Pomagamy w zdobywaniu różnego rodzaju pomocy dydaktycznych dla osób uczących się. Systematycznie, w każdą trzecią sobotę miesiąca, w kapitularzu klasztoru O.O. Dominikanów organizujemy spotkania dla wszystkich członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Kilka razy w roku organizujemy kilkudniowe wyjazdy integracyjne, rekolekcje, zabawę karnawałową i „Andrzejki”.

 

Najważniejsze są wakacyjne wyjazdy rehabilitacyjne, (co roku w 2 - 3 grupach po 25 - 30 osób niepełnosprawnych plus 35 - 40 opiekunów), podczas których osoby niepełnosprawne poddawane są rehabilitacji. Podczas wyjazdów opiekę nad niepełnosprawnymi sprawuje młodzież akademicka oraz personel medyczny i rehabilitanci - wszyscy w ramach wolontariatu.

 

Dzięki pomocy Stowarzyszenia w ramach programu „ Asysta” wiele osób ukończyło szkołę średnią, a kilka podjęło dalszą naukę na wyższej uczelni i uzyskało dyplomy. Niektórym udało się całkowicie usamodzielnić.

 

Wspólnie osiągnęliśmy coś jeszcze. Zaczęto myśleć o osobach niepełnosprawnych jako o równych innym współobywatelach. Istnienie naszego Stowarzyszenia umożliwiło przynajmniej części osób niepełnosprawnych nawiązanie przyjaźni i dało poczucie akceptacji oraz pełniejsze uczestnictwo w różnorodnych formach życia. Ponadto każdy z członków Stowarzyszenia, zarówno sprawny fizycznie, jak i na wózku, dając cząstkę siebie, otrzymuje w darze nadzieję, która daje siłę do wspólnego kroczenia przez życie.


Strona internatowa - www.klika.krakow.prv.pl

Łanowa

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-lanowa.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-lanowa.jpg

Łanowa opiekuje się grupą dwudziestu kilku mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej w Krakowie. Są to osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie w wieku 7-29 lat.

 

Na przestrzeni roku akademickiego zbieramy się na cotygodniowych spotkaniach. Składają się one ze wspólnej Eucharystii oraz zajęć mających na celu rozwój naszych podopiecznych, naukę nowych umiejętności oraz pobudzanie ich ciekawości świata. Ponadto dwa razy w roku udajemy się na tygodniowy obóz, który dla większości z nich jest jedyną okazją poznawania świata poza DPS. Podczas wyjazdów obok licznych zajęć plastycznych oraz ruchowych zapewniamy im atrakcje, których nie byliby inaczej w stanie doświadczyć.

 

Nieustannie potrzebujemy pomocy przy organizacji naszych spotkań oraz obozów. Bardzo nam zależy na tym, aby każdy z naszych podopiecznych miał swojego własnego opiekuna. Każdy z nich jest inny i potrzebuje innej formy towarzystwa. Niektórzy potrzebują naszej pomocy przy poruszaniu się, innym bezustannie odpowiadamy na niekończące się pytania, a jeszcze innym wystarczy nasza obecność.


Strona internetowa: www.lanowa.org

Fundacja im. Brata Alberta

Fundacja im. Brata Alberta została założona w 1987 r.  przez śp. Zofię Tetelowską, śp. inż. Stanisława Pruszyńskiego, kapelana „Solidarności” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa, zwanych popularnie „Muminkami”. Od początku swego istnienia niesie pomoc osobom niepełnosprawnym  intelektualnie.

 

W codziennej pracy Fundacja wspiera osoby niepełnosprawne  prowadząc domy stałego i dziennego pobytu,  warsztaty terapii zajęciowej, świetlice terapeutyczne, ośrodki adaptacyjne, szkoły oraz przedszkola integracyjne. Swoją opieką obejmuje około 1000 osób niepełnosprawnych. Fundacja pomaga również rodzinom Podopiecznych. Jest ona także organizatorem licznych koncertów charytatywnych, spotkań integracyjnych, wystaw i przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo.

 

Działalność Fundacji wspierana jest przez wielu ludzi dobrej woli.


Strona internetowa: http://www.albert.krakow.pl/

Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę

assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight300-szansa.jpg
assets/loga/fundacje/_resampled/SetHeight160-szansa.jpg

Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę istnieje od 2005 roku i działa na terenie miasta Krakowa oraz jego okolicy, jest organizacją pożytku publicznego. Powstało ono z inicjatywy pedagogów-socjoterapeutów, chcących w sposób profesjonalny pracować metodą socjoterapii z dziećmi i młodzieżą ze środowisk zagrożonych. Obecnie prowadzimy dwie świetlice socjoterapeutyczne – w Nowej Hucie w Krakowie i w Rząsce pod Krakowem. Zajmujemy się dziećmi i młodzieżą w wieku 7-19 lat (50 osób), które mają różnorodne problemy życiowe: trudności w rodzinie, niepowodzenia szkolne, nie mogą odnaleźć się w grupie rówieśniczej, są ofiarami przemocy, są zagrożeni alkoholizmem i narkomanią, często o krok od przestępczości. Brak im często nadziei i perspektyw na normalne życie.

 

Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę jest jedną z niewielu organizacji zajmującą się socjoterapią na terenie Polski. Stowarzyszenie należy do Forum Inicjatyw Pozarządowych, współorganizuje na zlecenie Ogólnopolskiej Sekcji Socjoterapii przy Polskim Towarzystwie Psychologicznym Ogólnopolskie Konferencje Socjoterapii. Organizuje również szkolenia dla wolontariuszy i stażystów. Ponadto prowadzi szkolenia i konsultacje dla osób pracujących w świetlicach środowiskowych na terenie Gminy Zabierzów. Wspiera i współpracuje z innymi placówkami opiekuńczo – wychowawczymi i oświatowymi na terenie Polski m.in. Pracownia Alternatywnego Wychowania w Łodzi, Stowarzyszenie Ocalić Szansę we Wrocławiu.


Strona internetowa: www.ocalicszanse.org

Goście

Janina Ochojska

assets/Ochojska/_resampled/SetHeight300-Ochojskafoto2.jpg
assets/Ochojska/_resampled/SetHeight300-Ochojskafoto1.jpg
assets/Ochojska/_resampled/SetHeight160-Ochojskafoto2.jpg

Działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działaczka toruńskiego NSZZ „Solidarność”. Twórczyni jednego z polskich oddziałów „EquiLibre”. Laureatka nagród krajowych i zagranicznych między innymi: kawaler Legii Honorowej,  tytuł Kobieta Europy (1994), nagroda im. Jana Karskiego (USA),Order Uśmiechu , nagroda Fundacji im. Romerów (Kanada), nagroda Pax Christi International Peace Award, Medal św. Jerzego przyznany przez Tygodnik Powszechny, Atsushi Nakata Memorial (Japonia).

Źródło: pah.org.pl


assets/Ochojska/_resampled/SetHeight160-Ochojskafoto1.jpg

Janina Ochojska będzie gościem wydarzenia:

„Dając zyskujesz”

Anna Dymna

assets/Dymna/_resampled/SetHeight300-Dymnafoto1.jpg
assets/Dymna/_resampled/SetHeight300-Dymnafoto2.jpg
assets/Dymna/_resampled/SetHeight160-Dymnafoto1.jpg

Anna Dymna (ur. 1951) – aktorka teatralna i filmowa.

 

Urodziła się w Legnicy, ale od lat mieszka w Krakowie, gdzie ukończyła PWST, a obecnie jest jednym z jej wykładowców. Po studiach związała się ze Starym Teatrem w Krakowie, w którym gra do dziś. Jest laureatką licznych nagród za role teatralne i filmowe (m.in. za „Na odsiecz Wiedniowi” i „Tylko strach”). Działa charytatywnie – w 2003 roku założyła Fundację „Mimo Wszystko”, wcześniej uczestniczyła w akcjach różnych instytucji pozarządowych (m.in. WOŚP, „Mam Marzenie”). Jest również pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”. Wielokrotnie była nagradzana za działalność społeczną (m.in. Orderem Uśmiechu). Została też uhonorowana państwowymi odznaczeniami – Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


assets/Dymna/_resampled/SetHeight160-Dymnafoto2.jpg

Anna Dymna będzie gościem wydarzenia:

„Dając zyskujesz”

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

assets/Zaleski/_resampled/SetHeight300-Isakowicz-Zaleskifoto1.jpg
assets/Zaleski/_resampled/SetHeight300-Isakowicz-Zaleskifoto2.jpeg
assets/Zaleski/_resampled/SetHeight160-Isakowicz-Zaleskifoto1.jpg

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (ur. 1956, orm. Թադևոս Վարդապետ Իսահակյան-Զալեսկին) – duchowny katolicki obrządku ormiańskiego i łacińskiego, społecznik, historyk Kościoła, opozycjonista w czasach PRL-u.

 

Urodził się w polskiej rodzinie ormiańskiej w Krakowie, gdzie po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Działał w opozycji antykomunistycznej, współredagując pismo „Krzyż Nowohucki” oraz należąc do Studenckiego Komitetu Solidarności, a od 1980 roku do NSZZ „Solidarność”. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1983 roku. Był represjonowany przez SB. W 1987 roku współzakładał Fundację im. Brata Alberta, której dzisiaj jest prezesem. W oparciu o dokumenty zgromadzone przez IPN napisał książkę „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.


assets/Zaleski/_resampled/SetHeight160-Isakowicz-Zaleskifoto2.jpeg

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski będzie gościem wydarzenia:

„Dając zyskujesz”

Ilona Łepkowska

assets/Dees-2011/Lepkowska/_resampled/SetHeight300-lepkowska1.jpg
assets/Dees-2011/Lepkowska/_resampled/SetHeight300-lepkowska2.jpg
assets/Dees-2011/Lepkowska/_resampled/SetHeight160-lepkowska1.jpg

Ilona Łepkowska (ur. 1954) scenarzystka filmowa (m. in.:„Komedia małżeńska”, „Kogel-mogel”, ”Nidy w życiu”, „Och Karo!”), autorka scenariuszy seriali telewizyjnych, pisarka i producentka.

 

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz  Zaocznego Studium Scenariuszowego  przy PWSFTViT w Łodzi. Od 2003 prezes Stowarzyszenia Twórców Telewizyjnych „Serial”.  Wielokrotna zdobywczyni Telekamer (nagród przyznawanych  przez magazyn telewizyjny „Tele Tydzień” za osiągnięcia telewizyjne) za seriale: „M jak Miłość”, „Barwy szczęścia” oraz „Na dobre i na złe”. W 2007 została uhonorowana nagrodą  „Super Wiktora” za całokształt twórczości.


assets/Dees-2011/Lepkowska/_resampled/SetHeight160-lepkowska2.jpg

Ilona Łepkowska będzie gościem wydarzenia:

„Rodzina - wcale nie musi być nudno”

Wojciech Bonowicz

assets/Dees-2011/Bonowicz/_resampled/SetHeight300-bonowicz1.jpg
assets/Dees-2011/Bonowicz/_resampled/SetHeight300-bonowicz2.jpg
assets/Dees-2011/Bonowicz/_resampled/SetHeight160-bonowicz1.jpg

Wojciech Bonowicz (ur. 1967) – poeta, publicysta, felietonista

 

Urodził się w Oświęcimiu, dziś mieszka w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1989 roku został wyróżniony w Konkursie na Brulion Poetycki, a w 1995 roku otrzymał nagrodę główną w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” oraz im. K. K. Baczyńskiego. Jego debiutanckim tomem był „Wybór większości” (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za zbiór wierszy „Pełne morze” (2007), który został też nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Do tej nagrody była nominowana również biografia „Tischner” (2001). Recenzował książki w programie „Czytelnia” w TVP Kultura. Od wielu lat jest publicystą „Tygodnika Powszechnego”, obecnie pisze cotygodniowe felietony z cyklu „Wycieczki osobiste”. Współpracuje też z miesięcznikiem „Znak”. Członek ruchu „Wiara i Światło”. Ma żonę i trójkę dzieci.


assets/Dees-2011/Bonowicz/_resampled/SetHeight160-bonowicz2.jpg

Wojciech Bonowicz będzie gościem wydarzenia:

„Rodzina - wcale nie musi być nudno”

 

Janek Mela

assets/Mela/_resampled/SetHeight300-Melafoto3.jpg
assets/Mela/_resampled/SetHeight300-Melafoto2.jpg
assets/Mela/_resampled/SetHeight160-Melafoto3.jpg

Janek Mela (ur. 1988) – polarnik, podróżnik, społecznik.

 

„Jestem tym, kim jestem, dzięki innym. Dzięki otoczeniu wspaniałych ludzi staram się nie poddawać i doceniać życie.”

 

Urodził się w Gdańsku, wychował w Malborku, a od dwóch lat mieszka w Krakowie. W 2002 roku chroniąc się przed deszczem w stacji transformatorowej, został porażony prądem. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim dotarł na biegun północny i południowy, stając się najmłodszym ich zdobywcą, a jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który tego dokonał. Został za to nagrodzony Fenomenem „Przekroju”. Uczestniczył też w wyprawie na Kilimandżaro zorganizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W 2008 roku założył Fundację „Poza Horyzonty”, która pomaga czekającym na protezy osobom po wypadkach. W 2009 roku zdobył kolejny szczyt – Elbrus (Kaukaz). Prowadził w Radiu Kraków program podróżniczy „Między biegunami”.


assets/Mela/_resampled/SetHeight160-Melafoto2.jpg

Janek Mela będzie gościem wydarzenia:

„Dając zyskujesz”

Małgorzata Wałejko

assets/Dees-2011/Waejko/_resampled/SetHeight300-waejko1.jpg
assets/Dees-2011/Waejko/_resampled/SetHeight160-waejko1.jpg

Małgorzata Wałejko  (ur. 1977) – pedagog, teolog, świecka dominikanka.

 

Mieszka w Szczecinie. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (specjalność: filozofia wychowania) uzyskała w 2006 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest również teologiem małżeństwa i rodziny. W swoich pracach porusza m.in. tematy związane z samotnością i wspólnotowością, etyką i teologią duchowości (przede wszystkim małżeńskiej i seksualności), teologią ciała w myśli Jana Pawła II czy bioetyką. Jej teksty ukazują się w „Communio”, „Rocznikach Nauk Społecznych KUL”, „Horyzontach Wychowania”, „Ethosie”, „W drodze”, „Teofilu”, „Refleksjach”, „Homo Dei”. Prowadzi spotkania w szczecińskim Duszpasterstwie Akademickim „Akwarium” przy klasztorze oo. Dominikanów. Autorka książki „Razem czy osobno?” (wspólnie ze Zbigniewem Nosowskim).


Małgorzata Wałejko będzie gościem wydarzenia:

„Rodzina - wcale nie musi być nudno”

s. Anna Bałchan

assets/Dees-2011/Bachan/_resampled/SetHeight300-balchan1.jpg
assets/Dees-2011/Bachan/_resampled/SetHeight300-balchan2.jpg
assets/Dees-2011/Bachan/_resampled/SetHeight160-balchan1.jpg

s. Anna Bałchan SMI – prezes Stowarzyszenia „Po MOC” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej.

 

Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie oraz wiele kursów z zakresu psychoterapii (m.in. w Instytucie Ericksonowskim i w Polskim Instytucie Psychoterapii Krótkoterminowej). Przez 10 lat prowadziła zajęcia dla dzieci – teatralne, muzyczne, turystyczne – oraz katechezę. Przy Katowickim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” zajmowała się dziećmi ulicy. W 2001 roku założyła Stowarzyszenie im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom (nazwa zmieniona w 2010 roku), którego celem jest przeciwdziałanie i pomoc ofiarom przemocy domowej, handlu ludźmi i uwikłanym w prostytucję. Śpiewa i gra na gitarze, wydała płytę.


assets/Dees-2011/Bachan/_resampled/SetHeight160-balchan2.jpg

s. Anna Bałchan będzie gościem wydarzenia:

„Dając zyskujesz”

Relacje

Poniżej przedstawiamy relacje z wydarzeń! Panele zostały nagrane i już teraz możesz ich posłuchać wybierając odpowiedni plik na profilu Dni Społecznych w Radiu WNET!!


 

Akcja krwiodawstwa: Beczka krwi

 

Dzięki 41 dawcom udało się zebrać prawie 18 litrów krwi!!

 

 Panel dyskusyjny: Dając - zyskujesz

„Tak, wiem że on umrze. Ale przynajmniej się uśmiecha”

 

O wolontariacie, trudnych wyborach, bohaterstwie i mądrym pomaganiu opowiadali nasi goście: Anna Dymna, Janina Ochojska, s. Anna Bałchan, Jasiek Mela i ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski w rozmowie z Basią Szymańską i Radkiem Cięciwą.

 

Krzywią się gdy ktoś powie o nich „bohaterowie”. Poświęcam tylko swój czas, jakie to bohaterstwo?- pyta Anna Dymna. Janina Ochojska dodaje: Nie czuję się jak bohater, nie mam nawet takiej chęci. Pomaganie nie powinno być traktowane jak bohaterstwo, tylko jak coś normalnego. Przyznają natomiast, że poznali w życiu wielu ludzi, którzy dla nich są bohaterami, którzy zainspirowali ich do działania, zarazili dobrą energią i pokazali, że można.

Goście zgodnie twierdzili, że pomaganie bardzo wiele im daje, uczy innego spojrzenia na rzeczywistość, budzi świadomość. Nie zawsze jest jednak łatwo. Wolontariusz musi zmierzyć się z biurokracją, cierpieniem, własną bezsilnością. Trzeba się liczyć z tym, że poniesie się porażkę, nie zawsze da się pomóc – mówi ks. Isakowicz – Zalewski.

Przestrzegają też przed zadawaniem niepotrzebnych pytań „po co?” i „dlaczego?”, zamiast tego s. Anna Bałchan radzi, żeby nie tracić czasu: Szkoda czasu na głupoty, kiedy można komuś pomóc, dać siłę. W tym jest power.

 


 

Targi fundacji charytatywnych 

 

 

Własnoręcznie wykonane serduszka w kwiatki, czekolada, setki ulotek i dużo uśmiechu – tak witały nas organizacje charytatywne na Targach, które odbyły się wczoraj na Krużgankach w klasztorze oo. Dominikanów.

 

Cel był taki: zarazić młodych ludzi pasją pomagania. Przedstawić siebie i swoją pracę dla innych. Pokazać, że każdy z nas może zrobić coś dobrego. A także, że wolontariat niejedno ma imię.

Na targach mogliśmy poznać m. in.: przedstawicieli: Fundacji Mam Marzenie, Stowarzyszenia „Wiosna”, krakowskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Łanowej, Krakowskiego Stowarzyszenia Ocalić Szansę, a także fundacji gości panelu „Dając – zyskujesz”, czyli fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, czy „Mimo Wszystko” Anny Dymnej. Niektóre z tych organizacji, jak np. Fundacja im. Brata Alberta, sprzedawały też własnoręczne wyroby swoich podopiecznych.

 

Ruch zrobił się dopiero po panelu dyskusyjnym, wcześniej ludzie właściwie tak przemykali obok nas – mówią przedstawiciele Fundacji Mam Marzenie. Zosia Marduła z „PROJEKTORA” dodaje, że na Targi przyszło dużo ludzi chcących dowiedzieć się czegoś o wolontariacie, ale wielu z nich sprawiało wrażenie, że są tu tylko przy okazji innych punktów programu.

Jeszcze nie wiemy, czy cel Targów zostanie osiągnięty. Jednak Ci, którzy je odwiedzili, będą pamiętać, że wystarczy się rozejrzeć, by znaleźć kogoś, kto potrzebuje pomocy. I że nie trzeba być bohaterem, by mu jej udzielić.

 

 


 

Panel dyskusyjny: Rodzina – wcale nie musi być nudno

 

 

Pierwszy dzień na poruszenie świata jest już za nami. W poniedziałek odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Jednym z nich był panel dyskusyjny na temat: „Rodzina – wcale nie musi być nudno”.

 

W poniedziałkowy wieczór, w klasztorze ojców dominikanów odbył się panel dyskusyjny. Zaproszeni na niego goście, czyli scenarzystka filmowa Ilona Łepkowska, publicysta i felietonista Artur Sporniak oraz Małgorzata Wałejko, pedagog, teolog i świecka dominikanka zastanawiali się nad istotą rodziny. Rozmawiali między innymi o tym, czy obecnie występuje kryzys rodziny, jak ważna w rozwoju dziecka jest ta grupa społeczna i czy rozbita rodzina ma zawsze wpływ destrukcyjny dla psychiki młodych osób. Zastanawiali się też w jaki sposób ułatwić sobie i swoim pociechom moment, kiedy dziecko chce się usamodzielnić.

 

Goście zgodzili się, że współczesny model rodziny różni się bardzo od tego “tradycyjnego”. Zamiast rodzin wielopokoleniowych, mamy często do czynienia z rodzinami “patchworkowymi”, rozbitymi, rodzicami samotnie wychowującymi dzieci. Taka sytuacja powoduje, że czasem trudno zdefiniować czym jest współczesna rodzina. Jednak, co należy podkreślić, nie zostawili nas z wizją absolutnego kryzysu! Odnowę rodziny pani Małgorzata Wałejko widzi w Kościele, szczególnie w działalności świeckich, takich, którzy pojmują miłość według słów Jana Pawła II - jako decyzję. W każdej rodzinie można powalczyć o miłość i szczęście - o ile nauczymy się przyznawać o błędów, nie będziemy bać się opowiedzialności  i naprawę będziemy świadomi wagi zadania, jakie przed nami stoi.

 

Opis

 

Im więcej oddajemy z naszego życia innym, tym większa staje się jego wartość.

Heinrich von Kleist

 

 

Jaką rolę w dzisiejszym świecie spełnia rodzina? Czym jest, jak się zmienia i dokąd te zmiany prowadzą?

Można mówić o kryzysie rodziny czy wręcz przeciwnie – o rozkwicie wartości rodzinnych?

Co z tymi, którzy nie mają kochającej rodziny, gotowej w każdej chwili stanąć za nimi murem, pomagać w realizacji marzeń? Jak z nimi być? Jak stać się ich rodziną?

 

Zapraszamy do poszukiwania odpowiedzi na te pytania wraz z naszymi gośćmi.

 

Facebook

V Konkurs Filmowy
Slavangard 2011

 

 

Nakręć film i wygraj nagrody!

 

czytaj więcej


Zapraszamy!

Organizatorzy

Patronat honorowy

organizatorzy partnerzy

Copyright © 2009-2011 Dni Społeczne, Kraków 16-20 Maja 2011, Wszelkie prawa zastrzeżone

Produkcja i obsługa stron internetowych, Kraków - LUCREATI